Chiropraktyka poznań

Trzy Diamenty - Gabinet Terapii Naturalnych Chiropraktyki Kręgosłupa

Przemysław Rybczyński
specjalista naturalnych terapii kręgosłupa

Terapeuta Chiropraktyk dyplomowany
Członek Stowarzyszenia Chiropraktyków Polskich

Kontakt

tel.: 606-998-116

e-mail: trzydiamenty@o2.pl

Gabinet:
ul. Nagietkowa 33
60-175 Poznań

Czynne :
Od Poniedziałku do Czwartku

W GODZ.
11.00 - 17.00

REJESTRACJA TELEFONICZNA
OD GODZ. 9.00

Masaż Poznań
Trzy Diamenty - Gabinet Terapii Naturalnych Chiropraktyki Kręgosłupa
Przemysław Rybczyński – specjalista naturalnych terapii kręgosłupa

Terapeuta Chiropraktyk dyplomowany
Członek Stowarzyszenia Chiropraktyków Polskich

Masaż a Terapie Powięziowe

ROLFING – TKANEK  MIĘKKICH – TAŚM POWIĘŹIOWYCH  I PUNKTÓW SPUSTOWYCH  BÓLU – MASAŻ TKANEK GŁĘBOKICH- MIĘŚNIOWO POWIĘŹIOWE ROZLUŹNIENIE

punkty spustowe bólu krzyża miednicy w rwie kulszowej rybczynski

Do najczęstszych spotykanych dysfunkcji zalicza się urazy i przeciążenia tkanek miękkich, mięśni, ścięgien i więzadeł. Terapia tych struktur to zbiór różnych technik, dzięki którym możemy uzyskać ich rozluźnienie i powrót do fizjologicznego napięcia. Najczęściej stosowane metody to: masaż tkanek głębokich – terapia punktów spustowych bólu – techniki energizacji mięśniowej – poizometryczna relaksacja i  mobilizacja – rozluźnienie powięźiowe

ZASTOSOWANIE TERAPII TKANEK MIĘKKICH  I PUNKTÓW  SPUSTOWYCH  BÓLU :

– likwidacja punktów spustowych bólu
– zwiększenie elastyczności tkanek                                                                                                                                                                                               
– poprawa mobilności mięśni
– różnego pochodzenia bóle
 – zaburzenia napięcia mięśniowego
 – ograniczenia ruchomości
 – sztywność karku
 – bóle pleców i kręgosłupa
 – różnego rodzaju pozostałości po urazach
 – w wadach postawy w skoliozach
 – przyspieszona regeneracja tkanek

terapia bólu kręgosłupa lędzwiowego rybczynski trzy diamentyterapia punktów spustowych bólu ramion i kręgoslupa piersiowego poznan

TAŚMY MIĘŚNIOWO POWIĘŹIOWE I ICH FENOMEN

Zanim wsadzono na nas skórę, ciało ze wszystkimi narządami zostało ubrane w „koszulę” powięzi. Powięzie są cienkimi błonami o budowie włóknistej, o wzdłużnym przebiegu włókien (wzdłuż ciała). Najłatwiej obejrzeć je na..mięsie, które kupuje się w sklepie. Pokryte jest białą błoną, trudną do odcięcia, czyli niezwykle wytrzymałą. Ta wytrzymałość powiązuje narządy w sposób bezkompromisowy, na tyle mocno, by ciało uzyskało wewnętrzną stabilność „konstrukcyjną”, że tak to ujmę. Wszystkie powięzie zachodzą na siebie, tzn. łączą się ze sobą strukturalnie, wyrastają jakby z siebie i wrastają w sąsiednie. Dzięki temu ciało zachowuje zwartość, stabilność.

                 terapia tkanek miekich rolfing w bólu kregoslupa rybczynski

Powięzie porozumiewają się ze sobą w dwojaki sposób: napięciem, które przenoszą na siebie wzajemnie oraz elektrycznie, przesyłając po sobie informację elektryczną właśnie. Dzięki tym cechom wszelkie informacje dotyczące stanu ciała w jednym miejscu są rozsyłane po całym ciele za pomocą sieci powięziowej i odbierane przez najbardziej odległe miejsca. Przykładem tego jest choćby wpływ naprężenia rejonu podpotylicznego na stan napięcia miednicy. I odwrotnie. Naprężenia w rejonie bioder przenoszone są najczęściej w kierunku kolan, stóp ale i twarzy, stawów żuchwy. Naprężenia w rejonie łopatki daje reakcje w obrębie ramienia, łokcia i samych rąk. W ten właśnie powtarzalny sposób wytwarzają się specyficzne dla danych obrazów dysfunkcji wzorce. Dają się systematyzować, grupować, gromadzić w tzw. zespoły określonych schorzeń.

nastawianie kręgosłupa w chorobach odcinka ledzwiowego trzy diamenty

Powięzie mają zdolność drażnienia swoim podrażnieniem innych struktur w ciele: tych należących do narządu ruchu, jak i tych, które są z grupy narządów wewnętrznych. Bo o tym także nie wolno zapominać. Język przenośni potrafi wiele powiedzieć o wzajemnym wpływie powięzi na struktury organów wewnętrznych. Osierdzie, tarcza otaczająca serce, napręża się nadmiernie, gdy serce ulega zranieniom, by chronić serce przed kolejnymi razami. Napięcie osierdzia prowadzi do niedokrwienia serca, a stąd juz prosta droga do choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego.

Przykłady można mnożyć.

Powięzie są wdzięcznym odbiorcą pracy na powięziach. To bardziej praca na czuciu powięzi, na ich reakcjach, niż na ich mechanicznej charakterystyce. Terapeuta rękami czyta napięcia powięzi, ich główne kierunki, próbuje dotrzeć do ich źródła. Trudno opisywać pracę na napięciach powięziowych, gdyż jest to bardziej intuicyjna gra na powięziach, niż jakieś ustawianie ich czy też usiłowanie czegokolwiek. Powięzie dobrze poprowadzone, same wyzbywają się nieprawidłowości, naprężeń, normalizując swój stan, a co za tym idzie stan organizmu, jako całości. Im mniej zwiększonych napięć, tym mniej patologii w ciele. Także tej niewidocznej, podprogowej, skradającej się.

tkanka powięziowa w napięciu bólu kręgosłupa poznan

Praca na powięziach potrafi zastąpić miejscowe dziubanie i pochylanie się nad lokalnymi dysfunkcjami mięśni, zaburzeniem połączenia międzykręgowego czy innych. Powięzie są pewną nadrzędnością ponad pozostałymi elementami, gdyż to one opinają je sobą i wpływają na ich pracę. Za ciasna koszula założona na ciało uniemożliwi swobodę pracy, funkcjonowania. Tak samo jest z powięziami. One reagując na wszystko, kim i czym jesteśmy, przechowują napięcia, pamiętają je i nie specjalnie umieją się ich wyzbywać samodzielnie. Stąd choroby.

leczenie bólu kregoslupa rybczynski poznan

Nadmiernie napięte powięzie to min: wrażenie opuchnięcia lub wręcz opuchnięcie, problem z czuciem określonego miejsca w ciele, promieniowanie jakby drażnienie prądem –  naśladownictwo konfliktu korzeniowego  i inne, nie reagujące na tzw. konwencjonalną terapię.

ROLFING I MASAŻ TKANEK GŁĘBOKICH

jest formą terapii skupiającą się na przywracaniu prawidłowego napięcia głębokich warstw mięśni i tkanki łącznej. Poprzez rozluźnienie, wydłużenie, zlikwidowanie zrostów i uwolnienie utrzymujących się wzorców nieprawidłowych napięć w układach tkanek powoduje zmniejszenie bólu, poprawę giętkości i płynności ruchu oraz przywraca prawidłowy zakres w najbardziej efektywny i najmniej obciążający sposób.

chiropraktyczne leczenie bólu kręgów szyjnych kręgosłupa poznanrybczynski masaż głęboki punktów spustowych w bólu kręgosłupa

Chroniczne napięcie mięśniowe oraz urazy mogą prowadzić do sklejania  się poszczególnych warstw powięzi, mięśni oraz więzadeł pierwotnie stanowiących autonomiczne struktury. Sklejenia mogą prowadzić do zaburzenia miejscowego krążenia, bólu, stanów zapalnych oraz zmiany lokalnej i globalnej mechaniki ciała. Celem masażu jest przełamywanie barier uwalnianie powięziowo-mięśniowe  przez co przywrócenie naturalnej ruchomości i pozbycie się bólu

TERAPIA PUNKTÓW SPUSTOWYCH MOBILIZACJA TKANEK MIĘKKICH I PUNKTÓW SPUSTOWYCH BÓLU

Punkt spustowy to wrażliwe miejsce w obrębie tkanek, umiejscowione w mięśniach lub na przebiegu ich ścięgien lub powięzi które jest bolesne pod wpływem ucisku i powoduje ból. Nie ma jasnej definicji określającej charakter i przyczyny ich powstawania. Występowanie punktów spustowych zaburza prawidłowe funkcjonowanie układu ruchu, ogranicza elastyczność tkanek, wywołuje ból, może być przyczyną przeciążeń mechanicznych. Wyróżnia się punkty spustowe oraz punkty wrażliwe wszystkie traktujemy jako punkty terapeutyczne tzn. takie na które możemy oddziaływać obniżając ich pobudliwość promieniujący oraz inne objawy w obszarach ciała odległych od miejsca drażnienia.

rybczynski punkty spustowe bólu kręgosłupa piersiowego

Zespół bólu mięśniowo – powięziowego charakteryzuje się występowaniem wielu objawów, często mylony jest z innymi schorzeniami, których przyczyną jest obecność mięśniowo – powięziowych punktów spustowych. Punkty te określane są jako nadwrażliwe miejsca zlokalizowane w obrębie mięśnia szkieletowego wykazujące zwiększone napięcie wyczuwalne palpacyjnie.

Są one bolesne przy nacisku i bywają przyczyną charakterystycznego bólu promieniującego, tkliwości uciskowej a nawet objawów ze strony autonomicznego układu nerwowego. Zespołowi temu towarzyszy wiele objawów, takich jak ograniczenie zakresu ruchu w stawach, uczucie sztywności mięśni, szczególnie po długich okresach unieruchomienia (na przykład rano po przebudzeniu), czy osłabienie siły mięśniowej.

poznan trzy diamenty punkty spustowe bólu kręgosłupa ledzwiowego piersiowego i szyjnego

Aktywne punkty spustowe mogą przyczyniać się do powstawania punktów utajonych, które nie są źródłem odczuwania dolegliwości bólowych lecz wpływają na ograniczenie ruchu w stawach i postawę ciała. Poza silnie odczuwanym bólem, punkty mięśniowo-powięziowe nie są zagrożeniem dla życia chorego (?) Niektórzy z autorów zauważają, że przewlekły ból, o często niewyjaśnionym pochodzeniu, może być spowodowany zaburzeniami emocjonalnymi.

Likwidując te punkty podrażnienia doprowadza się do znacznego zmniejszenie napięcia tkankowego w danym obszarze zaburzenie. Rozluźnioną tkankę należy na końcu doprowadzić do prawidłowej długości poprzez techniki wcześniej wymienione. Techniki lecznicze stosowane w obniżaniu pobudliwości tych punktów to ucisk, delikatny dotyk, głębokie głaskanie, rozciąganie, pozycyjne rozluźnianie ,masaż tkanek głębokich. Dobór techniki zależy od intensywności bólu i rodzaju dysfunkcji.

terapia tkanek powięziowych w leczeniu schorzeń bólu kręgosłupa poznanrybczynski przemysław masaż nastawianie kręgosłupa i masaż powięziowy głęboki

MIĘŚNIOWO-POWIĘŹIOWE ROZLUŹNIANIE

Powięź to włóknista tkanka, która otacza ciało pod skórą, otacza i przedziela mięśnie oraz grupy mięśniowe dzieląc je na warstwy. Powięź tworzy  integralna, nieprzerwaną łączącą strukturę od przyczepów w wewnętrznych częściach poprzez powięzi narządów  o rozcięgna podeszwowego stóp.

Dzięki sprężystym właściwościom tkanki łącznej i jej wszechobecnym występowaniu w ciele, informacja o stanie napięcia danej struktury może być przekazywana za pośrednictwem pasm szlaków powięziowych do najodleglejszych regionów ciała. Zgodnie z zasadą równowagi napięć  model pajęczyny zmiana napięć w jednym regionie musi w pierwszym rzędzie skutkować zmianą napięć w przeciwnym biegunie tego samego pasma, a pośrednio poprzez punkty przyczepów kostnych również w innych pasmach proporcjonalnie do ilości możliwych połączeń danego punktu kostnego. Jednocześnie wielowarstwowa budowa tej sieci sprawia, że napięcia mogą być przekazywane ze struktur powierzchownych na głębokie i odwrotnie.

masaż kręgosłupa chiropraktyka schorzeń kręgosłupa Rybczyński poznannastwianie kręgosłupa szyjnego chiropraktyka poznan

MIĘŚNIOWO-POWIĘŹIOWE ROZLUŹNIANIE to metoda, w której pacjent jest całkowicie pasywny i nie wykonuje żadnych czynności. Restrykcje w obrębie powięzi mogą powodować powstawanie nieprawidłowych napięć, które pociągają struktury kostne w nieprawidłowych kierunkach, doprowadzając do kompresji w stawach, powodując ból i dysfunkcję.

Struktury nerwowe i naczynia krwionośne mogą być uciskane zaburzając ich funkcję. Skrócenie struktur mięśniowo-powięziowych powoduje ograniczenie długości redukując siłę, możliwości kurczenia i wytrzymałość.

Przedstawiona metoda polega na likwidowaniu restrykcji wykorzystując tzw. fenomen rozluźniania. Organizm ludzki posiada wewnętrzny mechanizm samoregulacji w skład którego wchodzi też system powięzi. Zbudowany jest on z tkanki łącznej i tworzy coś w rodzaju „drugiego szkieletu”

taśmy powięziowe tylnie w bólu pleców i kręgosłupa poznan

Rosnąca grupa profesjonalistów zajmujących się leczeniem uważa, ze organizm ludzki posiada wewnętrzny mechanizm samoregulacji w skład którego wchodzi też system powięzi. Porównać go można tez do siatki, która otacza mięśnie, więzadła, organy wewnętrzne, naczynia krwionośne, naczynia limfatyczne i tkankę nerwową. Właściwie nie ma w naszym organizmie komórek, które nie są objęte powięziami.

W wyniku urazów, zapaleń, nieprawidłowej postawy ciała i gwałtownych skurczów struktura powięzi napina się. Brak równowagi w jej obrębie może zaś zapoczątkować występowanie patologicznych zmian tkanek lub całych organów.

Ponadto, występujące miejscowo napięcia powięzi mogą ulegać przemieszczeniu w obrębie całego organizmu. Ta właściwość powięzi powoduje, ze nawet wykonanie prac dentystycznych może w efekcie doprowadzić do przesunięcia kręgów czy rotacji miednicy.

rybczynski terapie powieziowe bolu kregoslupa

Należy przypuszczać, iż w czasie powstania urazu w centralnym układzie nerwowym tworzy się pamięciowy wzorzec bólowy. Może w efekcie doprowadzić do przesunięcia kręgów czy rotacji miednicy Należy przypuszczać, iż w czasie powstania urazu w centralnym układzie nerwowym tworzy się pamięciowy wzorzec bólowy.

Aby usunąć ból, lekarze medycyny tradycyjnej koncentrują się na objawach i proponują stosowanie toksycznych leków, które często wykazują skutki uboczne i nie sięgają do przyczyny powstania schorzenia. Rozluźnianie powięziowo-mieśniowe jest nową formą nieinwazyjnej terapii, której działanie obejmuje wszystkie organy, przewody, nerwy, naczynia krwionośne, mięśnie i kości. Daje nam ono możliwość usunięcia napięć w strukturze powięzi i przywrócenia równowagi w organizmie.

terapia tkanek powięźiowych w bólu kręgosłupa szyjnego rybczynskirybczynski masaz i chiropraktyka w bólu kręgosłupa rwie kulszowej i dyskopatii

Tk na przykład, technika delikatnego pociągania ( tzw trakcji ) w celu zlikwidowania ograniczeń i napięć powięzi aktywizuje reakcje naczyniowo-ruchowe poprawiając krążenie, wzmacniając proces oczyszczania z toksycznych produktów przemiany materii w danym rejonie ciała, a także przywracając tkance miękkiej wrażliwość na bodźce zewnętrzne bez uruchamiania wspomnianej pamięci bólowej. Ręce terapeuty uwalniają też napięcie mięśni, co jest wynikiem zmiany polaryzacji chorego miejsca. To z kolei przywraca równowagę trójprzestrzennej struktury powięziowej, co warunkuje prawidłową adaptację postawy ciała do sił ciężkości.

Tak rozumiany system napięć stwarza nieograniczone możliwości pracy metodami terapii manualnej. Przy pomocy technik pracy z tkanką miękką poprzez punkty spustowe można wpływać na normalizację napięć w strukturach nie tylko odległych, ale i głębokich, trudno dostępnych dla terapeuty.

manipul trakcja rozciaganie kręgosłupa poznantrakcja kręgosłupa szyjnego w bólu kręgów chiropraktyka poznan

Ręka doświadczonego terapeuty bezbłędnie lokalizuje miejsca wzmożonego napięcia, a poprzez przyporządkowanie do odpowiedniego szlaku może on wysnuć wnioski co do możliwych zaangażowanych w łańcuch struktur.

Powięzie łączą się w taśmy mięśniowo powięźiowe pasy utrzymujące i spinające szkielet człowieka. Uszkodzenie w obrębie systemu powięziowego może spowodować wzmożone napięcie nawet w odrębnych obszarach naszego organizmu, powodując kompresje w stawach , ograniczenie przepływu płynów oraz ucisk na struktury nerwowe, a tym samym objawy bólowe. Terapeuta poszukuje ograniczenia w przesuwalności powięzi i wykorzystując fenomen rozluźnienia likwiduje zaburzenia.

Wykorzystano artykuły :

1.Możliwości zastosowania różnych technik terapii manualnej w leczeniu zespołów bólowych pięty. lek. med. Piotr Godek

2.Neurofizjologiczne aspekty bólu mięśniowo-powięziowego Nowiny Lekarskie 2009, 78, 2, 153?158.MARCIN WYTRĄŻEK, JULIUSZ HUBER, ALEKSANDRA ZAG ŁOBA-KASZUBA, ALEKSANDRA KULCZYK, JOANNA LIPIEC

3.gajowiec.blox/wzorce-napiec

POLECAM I ZAPRASZAM

Przemysław Rybczyński

Terapeuta dyplomowany Chiropraktyki
członek Stowarzyszenia Chiropraktyków Polskich
TRZY DIAMENTY – Gabinet Terapii Naturalnych Chiropraktyki Kręgosłupa
UL.JUGOSŁOWIAŃSKA 49 POZNAŃ
tel.606998116
http://www.kregarz-poznan.pl/

 

JUGOSŁOWIANSKA 49 GABINET REHABILITACJI LECZENIA BÓLU KRĘGOSŁUPA RWY KULSZOWEJ I DYSKOPATII