„DYSK” BIOMECHANIKA KRĄŻKA MIĘDZYKRĘGOWEGO
Z punktu widzenia biomechaniki krążek międzykręgowy stanowi połączenie zwane spojeniem ( symphisis), ponieważ nie zawiera ani szpary stawowej ani błony maziowej nie spełnia kryteriów stawu.
Mimo braku szpary stawowej krążek zachowuje się jak połączenie ruchome. Podstawową właściwością krążka jest jego działanie jako amortyzatora osiowych obciążeń przekazywanych wzdłuż kręgosłupa. Specyficzna budowa dysku umożliwia zamianę dużej siły kompresyjnej na liczne mniejsze siły dystrakcyjne działające horyzontalnie, wzdłuż promieniście ułożonych wektorów skierowanych na rozciąganie pierścienia włóknistego
Ciśnienie w krążku zmienia się w zależności od pozycji ciała, co wykazały pomiary ciśnienia śród dyskowego – znane z prac Nachemsona , jakie przeprowadzono na ochotnikach. Wykazano w nich największy wzrost ciśnienia w pozycji siedzącej ze skłonem ku przodowi (niedbała pozycja siedząca większości z nas), znacznie przekraczający nie tylko ciśnienie w skłonie do przodu stojąc, ale nawet ciśnienie w pozycji dźwigania ciężaru w skłonie stojąc.
Oczywiście sama masa ciała ma wpływ na zmiany ciśnienia w krążku , ale zmiany te zachodzą również jako kompensacja zmian w biomechanice krążka jakie powoduje usztywnienie operacyjne segmentu powyżej. Udowodniono, że ciśnienie wewnątrz krążka mierzone podczas ruchu zgięcia rośnie o 73,2 % na poziomie poniżej usztywnienia na poziomie C4/C5 , zaś o 45,3 % na poziomie C6/C7 . Stwierdzono, że wymiar poprzeczny pierścienia poszerza się o 0,5 mm przy pionowym obciążeniu 50 kg i o 0,75 mm przy obciążeniu 100 kg .
Jest to więc nie tylko forma rozpraszania energii, ale też jej ukierunkowania.
Samo jądro miażdżyste pod wpływem obciążania traci wodę zaś podczas pozycji horyzontalnej chłonie ją dzięki zawartości proteoglikanów i glikozaminoglikanów.
Suma wysokości wszystkich krążków dodaje nam do wzrostu ok. 25 % ( prawda że miłe).
Krążek międzykręgowy zachowuje się rzeczywiście jak przegub, ale należy dodać jak inteligentny przegub. Dzięki układowi zrównoważonych napięć ( tensegrity) jaki tworzą więzadła podłużne i pasma głębokich mięśni przykręgowych krążek z taką samą skutecznością daje sobie radę z przeciążeniami działającymi w trakcji i kompresji.
Na podstawie – Fakty i mity nastawiania dysku cz.3 Piotr Godek
POLECAM i ZAPRASZAM
Przemysław Rybczyński
Terapeuta dyplomowany Chiropraktyki McTimoney-Corley?a
członek Stowarzyszenia Chiropraktyków Polskich
TRZY DIAMENTY – GABINET TERAPII NATURALNYCH CHIROPRAKTYKI KRĘGOSŁUPA
UL.JUGOSŁOWIAŃSKA 49 POZNAŃ
tel.606998116
http://www.rwakulszowa-poznan.pl
http://www.masaz-poznan.net.pl
53 Responses to „DYSK” BIOMECHANIKA KRĄŻKA MIĘDZYKRĘGOWEGO