CO TO JEST STENOZA KANAŁU KRĘGOWEGO W DYSKOPATII KRĄŻKA MIĘDZYKRĘGOWEGO – DYSKU ?
Stenozą kanału kręgowego określamy jego zwężenie prowadzące do ucisku struktur nerwowych, co może być przyczyną przewlekłego bólu pośladków i ud, utykania, osłabienia czucia w kończynach dolnych i prowadzić do obniżenia aktywności fizycznej.
Artykuł ze strony DrKregoslup.pl
Najczęściej stenoza kanału kręgowego pojawia się w wyniku postępu zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, będących rezultatem naturalnego procesu starzenia. Za postęp choroby odpowiedzialne są zmiany następujące w obrębie wielu elementów kostnych i tkanek miękkich kręgosłupa ? obniżenie i zmiany zwyrodnieniowe dysku, pofałdowanie więzadła żółtego, przerost torebki stawowej i wyrostków stawowych. Zwężenie światła kanału kręgowego może prowadzić do ucisku na worek oponowy lub opuszczające kanał kręgowy w otworach międzykręgowych korzenie nerwowe. Choroba dotyczy najczęściej dolnego lub górnego odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Do najczęściej występujących objawów choroby należą lędźwioból, chromanie neurologiczne (tzn. pojawienie się silnego bólu kończyn po przejściu krótkiego dystansu, uniemożliwiającego dalszy chód) oraz ból promieniujący do kończyn dolnych. Zazwyczaj objawy zmniejszają się przy pochyleniu do przodu lub po krótkim odpoczynku w pozycji siedzącej, na skutek odciążenia struktur nerwowych.
Objawowa stenoza kanału kręgowego dotyczy zazwyczaj pacjentów w wieku powyżej 50 roku życia, jakkolwiek w rzadkich przypadkach może pojawiać się u osób młodszych, zazwyczaj w związku z wrodzonym wąskim kanałem kręgowym.
Jakie są możliwości leczenia?
Odpowiednio dobrane leczenie zachowawcze wykorzystujące odpoczynek, ortezy ortopedyczne, fizjoterapię oraz farmakoterapię może przynieść pozytywny efekt, szczególnie w początkowej, mniej zaawansowanej fazie choroby.
Jeśli objawy choroby nasilają się mimo zastosowania nieoperacyjnych metod leczenia, należy rozważyć wykonanie zabiegu operacyjnego. Bezwzględnym wskazaniem do leczenia chirurgicznego są postępujące objawy neurologiczne, w tym zespół ogona końskiego objawiający się zaburzeniami kontroli oddawania moczu i kału oraz funkcji seksualnych, jak również osłabienie siły mięśniowej i czucia w obrębie kończyn dolnych.
Leczenie chirurgiczne
Celem leczenia chirurgicznego jest odciążenie uciśniętych struktur nerwowych. Zabieg polega na usunięciu przerośniętych struktur kanału kręgowego, będących przyczyną ucisku na rdzeń kręgowy i korzenie nerwowe. Zabieg można wykonać sposobem fenestracji, a więc wykonania otworu w więzadle żółtym, usuwając hipertroficzne torebki stawów między wyrostkowych, osteofity kostne, nadmiar więzadła żółtego i częściową resekcję blaszek łuków kręgowych. Przy współistniejącej niestabilności operowanego segmentu niezbędna może okazać się stabilizacja z użyciem śrub przez nasadowych i implantów między trzonowych. Zmiany zlokalizowane na wielu poziomach zmuszają nierzadko do rozszerzenia zakresu zabiegu operacyjnego.
Jeżeli zmiany w obrębie kanału kręgowego związane są głównie z obniżeniem przestrzeni dyskowej i wypukliną dyskową na przedniej powierzchni kanału oraz pofałdowaniem więzadła żółtego w jego tylnej części, rozważyć można mniej inwazyjny sposób leczenia, polegający na umieszczeniu specjalnego sztywnego implantu pomiędzy wyrostkami kolczystymi w tylnej części kręgosłupa.
TO OD CIEBIE ZALEŻY CZY CHCESZ POZBYĆ SIĘ BÓLU I OGRANICZYĆ CZAS CIERPIENIA W CHOROBIE !!!
IM DŁUŻEJ CZEKASZ TYM TRUDNIEJ JEST WYLECZYĆ WIELOLETNIE ZWYRODNIENIA I UCHRONIĆ OD BŁĘDÓW PROWADZĄCYCH DO OPERACJI KRĘGOSŁUPA !!!
NIE CZEKAJ DŁUŻEJ – PRZECZYTAJ INFORMACJE ZAWARTE BLOGU CIEKAWE ARTYKUŁY I WPROWADZ JE W SWOIM ŻYCIU ORAZ ROZPOCZNIJ SERJĘ ZABIEGÓW CHIROPRAKTYCZNYCH !!!
LECZENIE OPERACYJNE TO 10 % PRZYPADKÓW POWINNO BYĆ ROZWAŻANE DOPIERO W SYTUACJI, W KTÓREJ DOSZŁO DO MASYWNYCH, NIEODWRACALNYCH ZMIAN STRUKTURALNYCH TAKICH JAK: CAŁKOWITE PRZERWANIE PIERŚCIENIA WŁÓKNISTEGO, LUB W SYTUACJI BRAKU TAKICH ZMIAN, GDY JEDNOCZEŚNIE LECZENIE ZACHOWAWCZE,Z RÓŻNYCH POWODÓW, OKAZUJE SIĘ NIESKUTECZNE BRAK EFEKTÓW USPRAWNIANIA LUB CZĘSTE NAWROTY DOLEGLIWOŚCI.
ZDECYDOWANA WIĘKSZOŚĆ DOLEGLIWOŚCI 90% BÓLOWYCH KRĘGOSŁUPA – KWALIFIKUJE SIĘ DO LECZENIA ZACHOWAWCZEGO A NIE OPERACYJNEGO, W KTÓRYM WIODĄCĄ ROLĘ POWINNY ODGRYWAĆ METODY CHIROPRAKTYKI OPARTE NA STOSOWANIU BODŹCÓW: TRAKCJI, OSCYLACJI, MOBILIZACJI, MANIPULACJI I INNYCH FORM TERAPII MANUALNEJ
PODJĘTE W ODPOWIEDNIM CZASIE, SPECJALISTYCZNE LECZENIE Z ZAKRESU CHIROPRAKTYKI I TERAPII RUCHOWEJ , JEST W STANIE ZMNIEJSZYĆ DOLEGLIWOŚCI BÓLOWE, STWORZYĆ DOGODNE WARUNKI DO GOJENIA SIĘ USZKODZONYCH STRUKTUR I ZNACZNIE ZMNIEJSZYĆ RYZYKO PONOWNEGO WYSTĄPIENIA DOLEGLIWOŚCI
POLECAM i ZAPRASZAM
Przemysław Rybczyński
Terapeuta dyplomowany Chiropraktyki McTimoney-Corley?a
członek Stowarzyszenia Chiropraktyków Polskich
TRZY DIAMENTY – GABINET TERAPII NATURALNYCH CHIROPRAKTYKI KRĘGOSŁUPA
UL.NAGIETKOWA 33 POZNAŃ
tel.606998116
www.chiropraktyka-poznan.pl
www.rwakulszowa-poznan.pl
46 Responses to CO TO JEST STENOZA KANAŁU KRĘGOWEGO W DYSKOPATII KRĄŻKA MIĘDZYKRĘGOWEGO – DYSKU ?