CHIROPRAKTYKA U OSÓB STARSZYCH GERIATRIA część II
Nasze ostanie rozważania na temat geriatrii zakończyliśmy stwierdzeniem, że każdy z nas podlega prawom natury, ale jakość naszej starości uzależniona jest od nas samych.
Opieka chiropraktyczna okazuje się być tutaj bardzo pomocna, gdyż optymalizuje ona pracę układu nerwowego, który jak wiemy jest odpowiedzialny za działanie każdej części naszego ciała. Chiropraktyka ponadto usprawnia narząd ruchu, co ma bardzo istotne znaczenie dla osób w różnym wieku, a szczególnie dla osób w starszym wieku, które coraz mniej się poruszają. Starość, niekoniecznie oznacza zanik pewnych funkcji mózgu. Przypomnę, że Claude Monet namalował serię obrazów przedstawiających lilie wodne, kiedy miał 80 lat, podobne osiągnięcia w dziedzinie sztuki i nauki mieli w swoich 80-tych latach Giuseppe Verdi, Zygmunt Freud i George Bernard Shaw, który lamentował: „… gdybym tylko mógł żyć dłużej, aby spożytkować doświadczenie mojego życia. Młodość jest zmarnowana poprzez młodych”.
Ludzie w podeszłym wieku wykazuja często zmiany charakterologiczne (zrzędliwość, upór, złośliwość, zaburzenia pamięci itp.) wchodzące w skład tzw. zespołu psychoorganicznego. Nie muszą być jednak utrapieniem sprawujących nad nimi opiekę, z pewnością mogą sobie efektywnie pomóc nie tylko poprzez środki farmakologiczne , ale również przez opiekę chiropraktyka. Delikatne zabiegi manualne nie stanowią zagrożenia nawet dla kośćca objętego osteoporozą. Wykwalifikowany chiropraktyk potrafi pracować poprzez manipulacje odruchu regulacyjnego, czy też manipulacje tkanek miekkich , a nie poprzez mechaniczne odblokowanie stawów międzykręgowych popularnie przez pacjentów nazywanym ,,nastawianiem kręgosłupa”. Bardzo istotne jest zachowanie w wieku trzecim zdrowego stylu życia. W zdrowym stylu życia zasadniczą rolę pełni odżywianie. Komórki naszego ciała, jeżeli nie są odżywiane prawidłowo, źle funkcjonują, albo obumierają. Komórki nerwowe są szczególnie wrażliwe na niski poziom kalorii w naszym obiegu krwi. Dlatego ważne jest ich ciągłe uzupełnianie. Najbogatszym źródłem kalorii są tłuszcze, a później węglowodany. Istotna jest jednak jakość zarówno tłuszczy jaki węglowodanów. Najlepsze tłuszcze są pochodzenia roślinnego (np. zawarte w orzechach, czy oliwkach), a węglowodany to węglowodany złożone np. chleb razowy. Mózg jest w większej swojej części skonstruowany z tłuszczu. Nie bójmy się tłuszczów, ale niech będą one wysokiej jakości. Najgorsze dla wieku starczego jest opuszczanie posiłków, albo karmienie się prostymi węglowodanami, gdyż powoduje to poważne zaburzenia w prawidłowej pracy mózgu i może być powodem do depresji. Warto pamiętać, że możliwość asymilacji pokarmów przez układ trawienny osób starszych jest zmniejszona, dlatego posiłki powinny być wysokowartościowe i lekkostrawne. Ponadto od stołu powinno się wstawać z brakiem uczucia sytości.
Chiropraktyka analizuje proces powstawania choroby i eliminuje zaburzenia czynnościowe aparatu ruchu i narządów wewnętrznych, tj. stany, gdzie mimo braku patologii w obiektywnych badaniach lekarskich utrzymują się dolegliwości zmuszające pacjenta do przewlekłego przyjmowania leków.
Jeżeli tak jest w Państwa przypadku, chiropraktyk jest najwłaściwszą osobą, do której należy zwrócić się o pomoc.
CHIROPRAKTYCY POLSCY
ZAPRASZAM I POZDRAWIAM
Przemysław Rybczyński
Terapeuta dyplomowany Chiropraktyki McTimoney-Corley?a
TRZY DIAMENTY – GABINET MANUALNYCH TERAPII NATURALNYCH
UL.JUGOSŁOWIAŃSKA 49
POZNAŃ
tel.606998116
www.rwakulszowa-poznan.pl
www.masaz-poznan.net.pl
www.masaz-kregoslupa-poznan.pl/blog/referencje/
PATRONAT TERAPEUTYCZNY NAD ZAWODNIKAMI
BRAZYLIJSKIEGO JIU-JITSU
AKADEMII GRACIE BARRA POZNAŃ
52 Responses to CHIROPRAKTYKA U OSÓB STARSZYCH GERIATRIA część II